Styl PRL przeżywa swój renesans. Kierowani nostalgią za minionymi czasami stylizujemy swoje mieszkania na wzór pomieszczeń z lat 60., 70. i 80. Podpowiadamy, na jakie meble i dodatki warto się zdecydować, aby stworzyć kultową już aranżację w nowoczesnym wydaniu.
Przez długie lata styl PRL kojarzył się z kiczem, nudą i sztampowością. Obecnie jednak dostrzegamy mnóstwo uroku w aranżacjach retro i starych meblach czy dodatkach, które znajdujemy na strychach i pchlich targach. W typowym wnętrzu z drugiej połowy XX wieku królowało drewno – na ścianach układano boazerię, a na podłogach parkiet we wzór jodełki, drabinki lub cegiełki. Często też ściany ozdabiano wzorzystymi tapetami, a na podłogi kładziono linoleum. Nieodłącznym elementem stylizacji były meblościanki, tapczany, krzesła patyczaki, podłużne komody i niskie ławy oraz dodatki, takie jak talerze zawieszone na ścianach, szklane wazony, patery, porcelanowe figurki.
Aby urządzić mieszkanie w charakterystycznym stylu, jaki panował w okresie PRL, nie musimy przeprowadzać gruntownego remontu. Wystarczy, że skupimy się na kilku sprzętach i dekoracjach, które pozwolą nam cofnąć się w czasie.
Meblościanki mogą niektórym wydawać się zbyt toporne i przytłaczające, zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu. Lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na pojedyncze modele mebli, które nadadzą naszemu mieszkaniu klimat wprost z czasów PRL. W stylizowanej aranżacji nie może zabraknąć podłużnej komody na nóżkach, dzięki którym mebel zyskuje lekkość. Mebel o prostej linii nie dominuje we wnętrzu, ale jest bardzo pojemny i funkcjonalny. Takie komody znajdziesz na targach staroci i aukcjach internetowych, ale możesz zwrócić także uwagę na współczesne projekty, nawiązujące do dawnej stylistyki.
Kolejnymi charakterystycznymi elementami dla stylu PRL, które chętnie przenosimy do współczesnych mieszkań, są fotele i krzesła. Za najbardziej kultowy uznaje się fotel 366 Józefa Chierowskiego. Został zaprojektowany w 1962 roku w Dolnośląskiej Fabryce Mebli w Świebodzicach i był produkowany aż do połowy lat 80. Fotel 366 wyróżnia się prostą, ale wygodną konstrukcją oraz drewnianymi podłokietnikami i nóżkami ułożonymi na kształt nożyc.
W kuchni i jadalni warto postawić krzesła patyczaki, które podobnie jak fotele Chierowskiego cechują się prostą konstrukcją oraz profilowanym siedziskiem, smukłymi nóżkami i oparciem z pionowych szczebelków.
Skoro mamy już fotel i krzesła, to potrzebujemy jeszcze stolika. W okresie PRL dominowały tzw. stoliki jamniki o podłużnym blacie i smukłych nóżkach. Mogą służyć nie tylko jako stolik kawowy, ustawiony w salonie, lecz także jako szafka nocna.
W drugiej połowie XX wieku triumfy święciła Polska Szkoła Plakatu. Kultowe grafiki zdobiły wiele mieszkań w okresie PRL, a i dziś cieszą się dużym uznaniem. Takie dekoracje ścienne szybko wprowadzą do naszego mieszkania czar minionej epoki.
Styl PRL tworzą także charakterystyczne naczynia – kubki, filiżanki, talerze i patery. Wiele wyrobów ceramicznych wyróżnia się charakterystycznym wzorem, typowym dla danej fabryki, w której powstały. Wciąż uwielbiane są zdobione ludowymi motywami naczynia produkowane w Bolesławcu. Miłośnicy porcelanowych figurek powinni zwrócić uwagę na wyroby fabryki w Ćmielowie.
zdj. główne: Sonia Dauer/unsplash.com