W obliczu pandemii zwiększa się liczba osób, które są zainteresowane dokonywaniem wielu formalności przez internet.
To pozwala nie tylko na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, ale jest również sporą oszczędnością czasu i wygodą. Czy ślub online jest jedna z takich formalności? Przekonaj się razem z nami, czy w Polsce można wziąć ślub przez internet, a także gdzie jest to możliwe.
Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że coraz więcej formalności można załatwić przez internet. Szkoły przeniosły się na nauczanie zdalne. Pracodawcy zalecają pracownikom przeniesienie się na home office, co z pewnością zostanie z nami na dłużej, nawet jeśli sytuacja w kraju i na świecie znacząco się poprawi.
Dodatkowo wiele osób decyduje się na dokonywanie zakupów online, przesyłanie dokumentów do urzędu przez internet, czy nawet wypełnianie PIT-u. Jeszcze do niedawna takie działania okazywały się nieskuteczne i nie cieszyły się dużą popularnością. Dziś jednak to jedyny ze sposobów na to, by bezpiecznie i bez narażenia zdrowia załatwić wiele ważnych spraw w urzędach.
Jednym z sektorów, który szczególnie ucierpiał w czasie pandemii, jest branża ślubna. Obecnie wszystkie wesela i ceremonie ślubne są odwoływane, dlatego coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy możliwe jest wzięcie ślubu online? W niektórych miejscach na ziemi jest to już wprowadzone. Przykładowo w Nowym Jorku można wziąć ślub całkowicie przez internet. Jest to dość ciekawe działanie i cyfryzacja gospodarki, która odmieni nasze życie pod wieloma względami.
Obecnie ślub online nie jest dostępny w Polsce. Jednak wiele Urzędów Stanu Cywilnego pozwala na załatwienie wielu formalności przedślubnych bez wychodzenia z domu. To więc oznacza, że kontakt z Urzędami, na przykład telefoniczny lub mailowy, stał się zdecydowanie łatwiejszy, niż w ubiegłych latach. Odpowiedzi często przychodzą szybciej, co ułatwia organizację ślubu. Nie można jednak wykluczyć, że ta dziedzina zostanie unowocześniona i dojdzie również do cyfryzacji ślubów.
Istnieje coraz więcej formalności i spraw, które możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Obecne pogorszenie stanu służby zdrowia sprawia, że coraz więcej lekarzy decyduje się na oferowanie wizyt online. Jeśli stan pacjenta nie wymaga wykonania szybkiego badania i jest to kontrolna wizyta, to jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na umówienie się i skonsultowanie ze specjalistą.
Dodatkowo sprawę ułatwiają e-recepty lub zwolnienia lekarskie, które wpisywane są od razu w system, do którego dostęp ma każdy pracodawca. Dzięki temu nie trzeba udawać się do pracodawcy, by wręczyć mu zwolnienie osobiście, tak jak było to jeszcze kilka lat temu. Do formalności, które można załatwić online, należą również kontakty z bankami, weryfikowanie tożsamości, stworzenie systemu rejestracji pacjentów lub klientów przez internet.
Obecnie planowane jest poszerzenie usług dostępnych online, by jak najwięcej formalności można było załatwiać bez wychodzenia z domu. Dodatkowo planowane jest utrzymanie takiego stanu gospodarki nawet jeśli sytuacja epidemiologiczna się poprawi. Cyfryzacja sprawi, że wiele spraw załatwianych będzie bardzo szybko i bezproblemowo. Możliwe będzie również obniżenie kosztów za niektóre usługi, jeśli klienci zdecydują się na załatwianie spraw przez internet.
Pandemia wywróciła życie każdego z nas do góry nogami. Wydawać się może, że są jedynie złe strony tej sytuacji. Jednak jest to szansa na cyfryzację gospodarki, co ułatwi kontakt z urzędem, lekarzem i innymi specjalistami.