Weselny dress code. Jakie modowe zasady obejmują gości?

Weselny dress code. Jakie modowe zasady obejmują gości?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wszystko wskazuje na to, że sezon wesel na dniach ruszy pełną parą, co oznacza, że bardzo wiele osób będzie miało dylemat, jak się ubrać na tak ważną uroczystość. 

Coraz częściej pary młode, chcąc ułatwić gościom wybór weselnych kreacji, zaznaczają na zaproszeniach, jaki dress code jest mile widziany na ich ślubie. Wiele osób uważa ten pomysł za dość kontrowersyjny, jednak to dzień państwa młodych i warto zaakceptować każde ich życzenie. Dzięki temu, że goście będą ubrani w podobnym stylu, a ich sukienki czy garnitury będą mieć podobny kolor, zdjęcia z uroczystości mogą wyglądać naprawdę efektownie. Sprawdź, jakie inne zasady powinny przyświecać Ci przy wyborze weselnej stylizacji.

To, jaki strój założysz na wesele, powinno być również zgodne z charakterem przyjęcia. Jeśli nie jest to wprost zaznaczone na zaproszeniu, warto zapytać państwa młodych, jak będzie wyglądała sala czy wybrane przez nich dekoracje. Inaczej wyglądają śluby organizowane latem, a nieco inny klimat mają te, które odbyć się mają zimą. Również nasza stylizacja powinna być odpowiednio dopasowana do pory roku oraz warunków na zewnątrz. Ważne jest również to, abyśmy czuli się w wybranym outficie w miarę swobodnie i wygodnie.

Na polskich weselach wciąż panuje wiele konwenansów dotyczących ubioru. Część z nich traktowanych jest już jako staromodny przesąd, jednak warto brać je pod uwagę, aby nikogo swoim strojem nie urazić. Niektórzy uważają, że kolor biały w dniu ślubu jest zarezerwowany jedynie dla panny młodej i nikt z gości nie powinien mieć sukienki w tym odcieniu. Również sukienka w kolorze czarnym nie jest zawsze dobrym wyborem na wesele. Wiele osób uważa, że ten kolor jednoznacznie kojarzy się z uroczystościami żałobnymi.

Jak ubrać się na wesele? O czym warto pamiętać?

Jakich kolorów lepiej unikać na weselu?

Wybierając sukienkę na wesele kogoś z rodziny lub przyjaciółki lepiej zrezygnować z tych w kolorze bieli, beżu czy ecru. W tym dniu ważne jest, aby to panna młoda czuła się wyjątkowo – jej sukienka ma za zadanie to podkreślać. Tym bardziej, że jest mnóstwo kolorów, które znakomicie sprawdzą się jako odcień weselnej sukienki.

Jeśli lubisz stylizacje w jasnych kolorach, możesz postawić na pastele. Aktualnie w modzie są weselne sukienki w kolorze pudrowego różu, lawendy czy nude. W poradnikach na temat weselnego dress codu często możemy przeczytać, że nie należy zakładać sukienki w kolorze czerwonym. Tak krzykliwy i intensywny kolor może niepotrzebnie przyciągać uwagę gości, która powinna być skupiona na parze młodej. Wyróżniający się kolor czerwony może również wyglądać niekorzystnie na pamiątkowych fotografiach grupowych, gdy będzie zbyt mocno wyróżniać się na tyle innych stylizacji.

Z jakich fasonów należy zrezygnować?

Zasady dotyczące weselnego dress codu z roku na rok są coraz mniej formalne. Często państwo młodzi sami chcą zrezygnować z bardzo eleganckiego i sztywnego charakteru ceremonii na rzecz bardziej swobodnego, np. wybierając przyjęcie w ogrodzie lub pod dużym namiotem. Jednak w dalszym ciągu obowiązuje kilka reguł, których warto przestrzegać, aby strój weselny był odpowiedni.

Sukienka nie powinna być niestosowna, tym bardziej, że jednak większość ślubów odbywa się w kościele. Nawet jeśli chcesz postawić na sukienkę z dekoltem i odsłoniętymi ramionami, warto na czas części formalnej lekko je zasłonić np. zakładając marynarkę lub żakiet. Nie warto wybierać zbyt kusych i wyzywających strojów, które odsłaniają uda czy mają bardzo głęboki dekolt.

Zasada dotycząca tego, że kolor sukienki powinien być tożsamy z kolorem krawata partnera odszedł dawno w zapomnienie. Mężczyźni powinni postawić na proste garnitury w odcieniach granatu i szarości. Tradycyjny krawat można zastąpić elegancką muchą. Ciekawym dodatkiem będzie również poszetka lub butonierka.

Zobacz kilka inspiracji weselnych z Pinteresta:

Przeczytajcie też: 12 MINIMALISTYCZNYCH SUKIENEK Z SIECIÓWEK, KTÓRE ZROBIĄ FURORĘ NA WESELU

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*